Всім привіт! сьогодні розглянемо роз’єми sata і msata — в чому різниця між ними, чи є сумісність і принципово ця відмінність.

Про те, що таке ssd msata і які у нього є особливості, можна почитати тут.

Що таке порт sata

Цей інтерфейс використовується для зв’язку материнської плати з периферичними пристроями. Розробка стандарту почалася ще в 2000 році, а в 2003 році він вперше був використаний в комп’ютерах серійного виробництва.

Назва-абревіатура від serial advanced technology attachment, що перекладається як “серійне рішення для просунутих технологій”.

Сьогодні актуальною є ревізія sata 3. Швидкість передачі даних через такий порт досягає 6 гбіт / с.

У тому, що вийде 4‑я версія, особисто я сильно сумніваюся.

Для передачі даних використовується 7‑контактний роз’єм, що працює послідовно. Ще один 15-контактний роз’єм служить для живлення підключеного пристрою.

Допускається живлення через 4‑контактний штекер molex, який теж дає необхідну напругу, для чого можна використовувати адаптер для бп(або перехідник).

В накопичувачах сата використовується протокол achi, який найкраще справляється з передачею даних на такій швидкості.

Сьогодні у продажу можна знайти як вінчестери, так і твердотільні накопичувачі, що підключаються через цей інтерфейс.

Що таке стандарт mini sata

Такий формат розроблений в 2009 році для нетбуків та інших компактних пристроїв. Як правило, з його допомогою підключаються зараз диски ssd.

Зовні роз’єм нагадує pci‑e x4 і електрично сумісний з ним, а при наявності відповідного контролера ці порти взаємозамінні.

Швидкість передачі даних у mini sata трохи вище і може досягати 8 гбіт/с.використовується все той же протокол — achi. Якщо ж твердотільний накопичувач працює на більш просунутій версії протоколу, то це вже трохи інший формат. Детальніше про це читайте в публікації»що таке nvme ssd”.

Твердотільні накопичувачі msata розмірами менше в порівнянні з традиційними сата. А так як від фізичних розмірів безпосередньо залежить кількість осередків пам’яті, яке може містити ссд, то і обсяг у них зазвичай менше. Зате завдяки компактним розмірам таке сховище можна встановити в будь-якому лептопі.

Щоб підключити пристрій sata в порт msata, буде потрібно спеціальний перехідник. Вартість копійчана – не більше п’яти доларів сша.