Згідно зі звітом rtm group, присвяченому судовій практиці в it-сфері, число винесених судами рф актів у цивільних, адміністративних і кримінальних справах, що стосуються інформаційних технологій, виросло в 2021 році в порівнянні з попереднім роком більш ніж на 20 %. Всього за цей рік суди винесли понад 623 тис. Актів.

Джерело зображення: pixabay

Судові розгляди були в основному пов’язані з неправомірним використанням об’єктів інтелектуальної власності, стягненням компенсації за незаконне використання програмного забезпечення( пз), а також з визнанням поширюваної в мережі інформації забороненою. Rtm group прогнозує в 2022 році подальше зростання розглядів — ще на 20-25 %.

На думку керуючого партнера юридичної компанії ебр олександра журавльова, кількість справ в it-сфері зростає ще швидше — на 70 %. Він зазначив, що також можуть розглядатися конфлікти через використання піратського софта організаціями, угоди з криптовалютою, хакерські атаки на підприємства конкурентів, суперечки про крадіжки акаунтів і предметів у відеоіграх.

Юрист it-компанії» крок ” євген архипов стверджує, що найбільш спірні питання в роботі it-компанії — дотримання ліцензійних умов щодо пз. “дистрибутор софта зобов’язаний пов’язувати замовників умовами використання пз, які повідомляють вендори. При цьому, як правило, дистрибутор працює на стику іноземного та вітчизняного права: іноземний розробник надає ліцензії по зарубіжному праву, і завдання дистрибутора — продати їх вітчизняним замовникам в рамках російського», — повідомив він, зазначивши, така адаптація іноді проходить непросто.

За словами головного експерта “лабораторії касперського” сергія голованова, пандемія сприяла активному проникненню технологій в усі сфери життя, що викликало зростання кількості суперечок.

Судова і правоохоронна системи виявилися не готові до цього, головним чином, через нестачу компетенцій, зазначив заступник голови комісії з правового забезпечення цифрової економіки московського відділення асоціації юристів росії борис едідін. Він назвав два способи вирішення проблеми: або реалізація програм підвищення кваліфікації юристів, суддів, співробітників правоохоронних органів, або створення спеціальних судових складів і виділення кіберпрокуратури і кіберполіції.

Вирішенню проблеми можуть допомогти ініціативи, які увійшли в другий пакет заходів підтримки it-галузі, прийнятий урядом у вересні, вважає олександр журавльов. Серед них він назвав появу it-омбудсмена, спеціального інституту експертиз, а також інші заходи.