Intel оприлюднила детальну інформацію про графічну архітектуру xe hpg, яка ляже в основу ігрової серії дискретних відеокарт компанії, відомої під ім’ям alchemist (раніше dg2). Це сталося сьогодні на спеціальному заході intel architecture day. Як було підтверджено офіційно, перші ігрові відеокарти intel під маркою arc з’являться у продажу в першому кварталі 2022 року, вони будуть проводитися на потужностях tsmc.

Графічні чіпи серії alchemist будуть випускатися по вдосконаленому техпроцесу з нормами 7 нм. Як сказав старший віце-президент tsmc кевін чжан (kevin zhang): «є багато інгредієнтів успіху графічного продукту, і напівпровідникова технологія теж важлива. З техпроцесом n6 компанія tsmc може забезпечити оптимальний для сучасного gpu баланс продуктивності, щільності розміщення транзисторів і енергоефективності». Нагадаємо, обраний intel техпроцес n6 є одним з варіантів 7-нм технології tsmc з більш глибоким використанням при виробництві euv-інструментів. Як випливає з інформації тайванського виробника, даний техпроцес забезпечує на 15% більш щільне розміщення транзисторів на кристалі в порівнянні з базовою 7-нм технологією.

Говорячи про архітектуру xe hpg, яка ляже в основу gpu серії alchemist, intel продемонструвала будову її базового будівельного блоку-ядра xe. Ядро включає в себе 16 векторних і 16 матричних арифметичних движків (званих xmx-xe matrix extensions), пристрої завантаження і збереження даних, а також кеш-пам’ять.

Ядра xe по чотири штуки об’єднуються в модулі. У них також додані сумісні з directx 12 ultimate функціональні блоки геометрії, текстурування, растеризації і семплювання. Крім того, кожен модуль включає в себе чотири апаратних движка трасування променів з підтримкою directx raytracing (dxr) і vulkan ray tracing.

Максимальна версія alchemist складатиметься з восьми таких модулів, що в сумі дасть 512 векторних движків і 512 блоків xmx. Крім того, в підсумковому чіпі передбачається загальний для всіх модулів кеш другого рівня.

В якості графічної пам’яті в прискорювачах alchemist буде використовуватися gddr6 з пропускною здатністю на контакт до 18 гбіт/с.

Принципова відмінність архітектури xe hpg від використовуваної раніше в інтегрованій графіці xe lp полягає в появі в gpu матричних движків xmx. Вони призначені для прискорення функцій ші і в alchemist будуть застосовуватися для заснованої на нейромережах технології масштабування, яка отримає назву xess (xe super sampling).

Перевага xe hpg над xe lp буде також обумовлюватися півторакратним збільшенням робочої частоти і півторакратним поліпшенням співвідношення продуктивності на ват, досягнутих за рахунок техпроцесу, внутрішніх поліпшень мікроархітектури і оптимізації драйверів. Intel також відзвітувала, що рефакторинг графічного драйвера дозволив збільшити продуктивність в процесорозалежних іграх на додаткові 18 %.

Під час презентації була продемонстрована робота дослідних зразків alchemist як в реальних ігрових додатках, так і з перспективним ігровим движком unreal engine 5.

Також intel показала розраховану на кілька років дорожню карту з випуску наступних поколінь ігрових графічних прискорювачів, що включає чіпи battlemage, celestial і druid, побудовані на архітектурах xe2 hpg, xe3 hpg, і неназваної архітектурі xe майбутнього.