24.05.2017 в 13:09 |

70 0


Почну з інтерфейсу Snapchat. Коли я вперше його побачила, відчула себе відстала від моди. Snapchat – яскравий приклад вірусного дизайну (у хорошому сенсі), який заворожує своїм підходом, але в той же час вважається абсолютно не «юзабельним» з-за своєї незрозумілості. Побачивши цей цікавий дизайн, я зовсім не зрозуміла для чого такі складності. Професіонали ж вважають, що такий дизайн зовсім не баг і якщо вникнути в його тонкощі, то це взагалі бомба. Це і є інтуїтивний дизайн.

Трохи історії

Вперше інтуїтивний дизайн з’явився в 80-х роках. До цього часу інтерфейси були складні, не клієнтоорієнтований. Доводилося спочатку проходити навчання, а тільки потім освоювати інтерфейс програми. І всіх цей підхід влаштовував. Користувачі ставили чергову галочку в своїх особистих досягненнях, якщо вивчили його складний функціонал.

Напевно ви чули про графічний дизайн GUI, який став шедевральним відкриттям у сфері дизайну. Його поява обумовлена тим, що багатьом не по силам було освоювати складні системи і у них не було часу, то просто бажання це робити. Тоді постачальники цифрових продуктів вирішили змінити бачення стандартів освоєння програм і запустили GUI дизайн.

Завжди ставлю в приклад компанію Microsoft, яка здійснила масу відкриттів в області інтуїтивного дизайну. Згадаймо програму Word — це дійсно зрозуміле для користувачів додаток з масою можливостей в області обробки тексту. Потім з’явилися меню, які були зашифровані в панелях. Нехай вони виглядали непривабливо, але користуватися ними було досить просто. І вже тут можна зробити висновок про якусь інтуїтивності в дизайні.

У ці ж роки кілька сенсаційних відкриттів в області інтуїтивного дизайну робить компанія Apple. У 87 році представники компанії випустили книгу про те, як у роки розвитку комп’ютера Макінтош і Інтернету зробити дизайн зрозумілим для користувача.

Коли з’явився мобільний дизайн

У 2008 році мобільні телефони практично цілком захопили ринок мобільного трафіку. Але для дизайнерів це було як сніг на голову. Виявилося, що всі розробки і відкриття, які вони робили і чому вчилися, орієнтуються тільки на користувачів ПК. А що робити з віяннями моди, які диктують прогрес у сфері використання мобільного інтернету?

Так з’явилося два абсолютно нових підходу – фізична взаємодія з пристроєм і масове зручність. Перший підхід полягає в тому, що тепер користувачі використовують свої пальці для управління пристроєм. Їм більше не потрібні ні мишка, ні клавіатура.

Другий підхід заснований на тому, що перед впровадженням того чи іншого способу управління смартфоном, необхідно було тестувати його. Тобто, інтерфейс виводиться в маси і приймається рішення про те, «юзабельний» він чи ні.

Також другий підхід ґрунтується на тому, що користуватися тим чи іншим інтерфейсом можна, якщо тебе навчать цьому. Наприклад, сьогодні багато літні люди запитують поради у молоді як їм відправити електронний лист або смс.

Трохи про вірусному дизайні

Вірусний дизайн дає саме той поштовх до навчання використання нових інтерфейсів. Повернуся знову до мого першого прикладу зі Snapchat. Це додаток завойовує популярність за рахунок самих користувачів. Вони просто показують друзям, знайомим, колегам, що знайшли цікаве доповнення до свого гаджету, а ті в свою чергу запускають зворотний процес. І так по ланцюжку Snapchat вибивається в маси. Є ще маса прикладів таких програм, які з першого погляду складні в освоєнні, але в той же час популярні.

У вірусних інтерфейсів є одна незаперечна перевага – безліч прихованих можливостей. Наприклад, у додатку до iPhone є функція, яка дозволяє за допомогою довгого натискання на номер телефону додати його автоматично контакти. При цьому у вас немає на екрані безлічі іконок і посилань. Все досить доречно приховано і завуальовано.

Вважаю великим недоліком, що вірусного дизайну взагалі не знайти літератури, тому що її немає. Але є багато статей, наприклад, від автора Люка Вроблевски. Він спеціалізується на поширенні інформації про мобільному дизайні. І нерідко він згадував і вірусний дизайн.

Багато хто не погодиться, що інтуїтивний дизайн і вірусний дизайн мають загальні принципи і поняття. Але я вважаю, що це принципи нероздільні. А що думаєте ви з цього приводу? Буду рада коментарям.