Як повідомляє видання nature, вчені всього світу з нетерпінням чекають початку випробувань в китаї експериментального ядерного реактора, що використовує торій в якості палива. Якщо експеримент виявиться успішним, то це допоможе китаю досягти цілей щодо захисту клімату і підштовхнути розвиток власної економіки. До того ж, китай є першою країною, у якої є шанс комерціалізувати цю технологію.

Торієві пелети індійського центру bhabha atomic research centre. Джерело зображення: pallava bagla / corbis / getty

«якби мені дозволили, я б полетів туди першим літаком, — заявив саймон міддлбург (simon middleburgh), фахівець з ядерних матеріалів з університету бангора у великобританії. – ми дізнаємося дуже багато нового”.

А цікавитися є чим. Хоча китайський проект, судячи зі слів фахівців, повторює експериментальний рідкосольовий ядерний реактор з 60-х років американської ок-ріджской національної лабораторії, згодом закритий, китайці привнесли в розробку дуже і дуже багато нового. Фактично проект відроджений на абсолютно новому рівні, хоча питань навряд чи стало менше.

Досвідчений рідкосольовий китайський реактор вироблятиме всього 2 мвт теплової енергії (а електричної ще менше), але він стане випробувальним майданчиком для вивчення матеріалів, середовищ і радіоактивності на всіх етапах роботи реактора. Це буде обкатка технологій, які, в разі успіху, значно просунутий китай у бік енергетичної незалежності і вуглецевої нейтральності.

Торію набагато більше на землі, ніж урану. Років через 100-150 урану на землі майже не залишиться, а торію буде все ще дуже багато. Для експлуатації нового виду палива займатися ним треба починати вже зараз. До того ж, торій в китаї сьогодні виробляється в значних обсягах як відходи виробництва при видобутку рідкоземельних матеріалів.

Експериментальний торієвий реактор побудований у вувеї, на околиці пустелі гобі, як відрапортував уряд провінції ганьсу, де все це відбувається. Цей тип реактора не використовує воду в якості основного теплоносія і ідеальний для розташування в пустельних районах. Реактор зданий в експлуатацію кілька тижнів тому і готується до запуску в найближчі тижні або навіть дні.

Умовна схема рідкосольового реактора. Джерело зображення: us department of energy / international atomic energy agency

Рідкосольовий торієвий реактор не вимагає циклу завантаження і зміни палива. Паливо у вигляді торію і невеликої частки урану завантажується безпосередньо в розплав і автоматично подається в зону ректора і виводиться з нього. Розплав солей при температурах близько 450 °c циркулює через реактор без небезпеки вибуху при розгерметизації, оскільки тиск в цьому контурі набагато менше, ніж у звичайних водяних контурах сучасних атомних реакторів. У торієвому реакторі вода використовується в другому контурі, який не заходить в реактор.

В ході ядерної реакції ізотоп торію-232 опромінюється в реакторі допоміжним радіоактивним паливом і поглинає нейтрони, утворюючи уран-233, який вже розщеплюється з виділенням тепла. Китайський реактор стане першим, який в жидкосольових розплавах в якості палива буде використовувати торій. Якщо технологія себе виправдає, на наступному етапі в китаї почнуть будувати торієвий реактор потужністю 373 мвт, що планується до 2030 року.