19.12.2018 в 0:22 |

92 0


Наше тіло містить величезну кількість бактерій, необхідних для нормального функціонування організму. У сукупності мікроорганізми, що мешкають на поверхні і всередині тіла, називають микробиомом.

Наш внутрішній світ
Скільки ж бактерій живе в організмі? Поширена думка, що їх у 10 разів більше, ніж клітин в людському тілі. Результати недавнього дослідження, проведеного вченими з Інституту Вайцманна (Weizmann Institute), свідчать про те, що ця думка помилкова і бактерій насправді менше. Автори стверджують, що людське тіло складається приблизно з 30 трильйонів клітин, а бактерій, які його населяють, налічується всього лише близько 40 трильйонів.

До речі, свою першу «порцію» бактерій новонароджені немовлята отримують, проходячи через материнські родові шляхи в процесі пологів. Таким чином починається заселення їх стерильного кишечника. Саме із-за різниці в способі появи на світ діти, народжені природним шляхом, і ті, хто народився з допомогою кесаревого розтину, володіють різним микробиомом. Ці відмінності, можливо, є причиною того, що діти, народжені за допомогою кесаревого розтину, частіше страждають алергіями і більш схильні до ожиріння.

Більшість цих мікроорганізмів зосереджена в шлунково-кишковому тракті. Наприклад, в одній тільки ротовій порожнині живе більше 20 мільярдів бактерій, що майже в 3 рази більше числа людей, що живуть на планеті. Загальна вага всіх бактерій, що населяють людське тіло, приблизно порівняти з вагою головного мозку і становить 1,5–2 кг.

Вражаючий приклад — бактеріальне різноманітність, виявлений вченими в пупки 60 добровольців, які брали участь в експерименті. Дослідники з Оксфорда, проаналізувавши, які види бактерій живуть в пупки учасників експерименту, виявили більше 2000 різних видів, майже 1458 з яких раніше були невідомі науці або малоизучены. Так, в пупку одного з добровольців автори знайшли грунтову бактерію, що зустрічається лише в Японії, при цьому сам учасник в Японії ніколи не бував.

Порушення видового і кількісного складу мікробіома може призвести до проблем зі здоров’ям, знизити імунітет, збільшити ризик розвитку депресії, вплинути на процес травлення.

Ворог біля воріт

Зіткнутися з мікробами ми можемо практично де завгодно і дійсно стикаємося щодня.

Наприклад, цілком безпечна на перший погляд кухня таїть відразу кілька небезпек. Мабуть, найбільш страшне в цьому плані кухонна губка. За підрахунками вчених, на вирізаному з губки кубику розміром шматок цукру присутні більше 50 мільярдів бактерій. Така концентрація припустима у фекаліях, але не там, де ви готуєте їжу.

Німецькі дослідники з Університету Фуртвангена (Furtwangen University), вивчивши 14 кухонних губок, з’ясували, що на них присутні бактерії, що належать до 118 родів.

Позбутися від мікробів за допомогою прогріву губки в мікрохвильовці або її прання в посудомийній машині не вдалося — навіть після такої обробки на поверхні губок залишалося чимало бактерій, які продовжували розмножуватися з великою інтенсивністю (деякі мікроби діляться кожні 4-5 годин!). Єдиним способом запобігти бактеріальну атаку на вашій кухні дослідники визнали регулярну заміну губки на нову, потрібно робити це щотижня.

Не менш небезпечні кухонні рушники, ті самі, якими ми витираємо і руки, і посуд. На рушниках розмножуються ті ж самі бактерії, що і на губках, але кількість їх приблизно на 25 % більше.

Кращим рішенням може стати використання одноразових рушників. Якщо цей спосіб з якихось причин вам не підходить, то не забувайте регулярно прати тканинні кухонні рушники, краще це робити раз на два дні.

Ще один звичний нам предмет, що кишить бактеріями, — смартфон. Ще б, багато хто з нас не розлучаються з телефоном в транспорті, на вулиці і навіть у туалеті. А це означає, що на апарат потрапляє безліч бактерій — набагато більше, ніж якщо б він лежав у кишені або сумці.

У ході однієї з нещодавніх досліджень з’ясувалося, що поверхня смартфона може бути в 20 разів брудніше поверхні унітазу. Студенти з Університету Суррея, вивчають бактериологию, взяли і помістили свої мобільні телефони на живильне середовище. У чверті вивчених таким чином апаратів виявилося 10-кратне перевищення допустимої кількості бактерій. А один зі смартфонів виявився настільки брудним, що його власник, регулярно прикладывавший його до лиця, мав усі шанси отримати кишкову інфекцію.

З цього випливає, що телефони краще намагатися тримати в чохлі, а не постійно вертіти в руках. Ну і, звичайно, не потрібно забувати про регулярної дезинфекції, найпростішим варіантом є використання спиртової серветки.

Чимало бактерій живе і на грошах. Купюри і монети за день проходять через десятки рук, переносячи на своїй поверхні величезна кількість мікроорганізмів. На більш старих банкнотах бактерій очікувано більше, ніж на нових, а чим вище номінал купюри, тим вона чистіша. Це цілком зрозуміло: старі купюри довше перебувають в обігу, а більш великими рідше користуються.

Деякі країни регулярно дезінфікують банкноти, наприклад, в Японії їх прогрівають при високій температурі. Це дозволяє знищити якщо не всі, то хоча б частина мікроорганізмів.

Мабуть, найпростішим способом захисту від шкідливих мікробів може стати регулярне миття рук, дотримання інших правил гігієни і правильна термообробка їжі.