Астрономи вперше отримали найбільш повне зображення радіовипромінювання від найближчої до землі надмасивної чорної діри в центрі галактики центавр а (ngc 5128, не плутати з α центавра). Ця галактика знаходиться від нас на відстані 12 млн світлових років, а радіолепестки з її центру простягаються на сотні мільйонів світлових років. Напевно, це на краще, що даний вселенський радіопрожектор спрямований убік, а не на землю.

Джерело зображення: ben mckinley, icrar/curtin and connor matherne, louisiana state university

Галактика центавр а настільки активна в радодіапазоні з тієї причини, що надмасивна чорна діра в її центрі активно харчується навколишньою речовиною. Речовина, падаючи на чорну діру, перетворюється в колосальні викиди енергії, найпомітніший для нас слід з яких — це радіочастотне випромінювання. Проте, одним тільки процесом акреції найближчого до чорної діри речовини все спостережувані процеси пояснити не можна. Для більш повного опису процесів запропонована теорія хаотичної холодної акреції, яка описує взаємодію ядра галактики, процесу утворення зірок в ній і, власне, поведінки чорної діри в центрі галактики з речовиною всередині і дуже далеко за межами самої галактики (з урахуванням механізмів зворотного зв’язку).

Джерело зображення: connor matherne, louisiana state university (optical / halpha), kraft et al. (x-ray), struve et al. (hi), ben mckinley, icrar/curtin. (radio)

Як показало дослідження, чорна діра і супроводжуючі її активність процеси «видувають» радіопузирі колосальних розмірів. На першому зображенні галактика показана в радіодіапазоні парою яскравих точок в центрі, тоді як пелюстки радіовипромінювання розійшлися віялом далеко за межі навіть галактичного гало — хмари міжзоряного газу, що оточує галактику. На нашому небі довжина пелюсток досягає 16-ти повних лун, розміщених в один ряд.

Джерело зображення: icrar, skao

Для повноти картини астрономи з університету кертіна міжнародного центру радіоастрономічних досліджень (icrar) наклали на отримані дані всі доступні види зображень галактики центавр а в інших діапазонах. Повчилася картина дозволить краще зрозуміти еволюцію галактик і чорних дір всередині активних галактик. Ця робота виявилася гідна публікації в найпрестижнішому науковому виданні світу – в журналі nature. Проведена вона на австралійському радіотелескопі mwa.