У вівторок, 7 грудня, з мису канаверал в сша була запущена ракета-носій ula atlas v, яка відправила на земну орбіту прототип супутника лазерного космічного зв’язку nasa разом з безліччю інших корисних навантажень для космічних сил сша.

Істчонік зображень: nasa

Двоступенева ракета atlas v була запущена о 13: 19 за московським часом в рамках місії space test program-3 (stp-3). Запуск довелося відкласти більш ніж на годину через сильний вітер після декількох днів затримок, викликаних витоком палива на стартовому майданчику.

Ракета-носій atlas v, висотою 59,7 метра, бала запущена у своїй найважчій конфігурації-551. Це означає, що ракета була оснащена п’ятьма навісними твердопаливними ракетними двигунами, розгінним блоком centaur, а її корисне навантаження було закріплено всередині обтічника шириною 5 метрів. Ця версія atlas v запускалася вже десятки разів протягом багатьох років, несучи різні корисні навантаження, включаючи марсоходи nasa curiosity і perseverance, а також безліч різних супутників для міністерства оборони сша і багато іншого. Сьогоднішній запуск ознаменував собою 90-й політ atlas v з моменту створення в 2002 році. Це також 672-й політ ракети сімейства atlas з моменту його дебюту в 1950-х роках.

Ракета відправила на орбіту два супутники, кожен з яких призначений для тестування цілого ряду нових технологічних рішень. Експериментальний супутник laser communications relay demonstration (lcrd) допоможе nasa передавати дані в космос. В даний час агентство покладається на методи зв’язку, засновані на передачі радіосигналів, але, за словами офіційних осіб nasa, лазери значно ефективніші. Велика частина решти корисного навантаження, запущена в рамках програми космічних випробувань збройних сил сша, суворо засекречена.

Ще один супутник, stpsat-6, виконує функцію ультрафіолетового спектро-коронографа nasa і використовується військово-морською дослідницькою лабораторією сша для вивчення походження сонячних частинок.

Atlas v також відправила на орбіту корисне навантаження для національного управління ядерної безпеки сша, призначену для виявлення ядерних вибухів з космосу, і новий тип космічної рухової установки, яка буде випробувана на орбіті.

Два супутники будуть виведені на орбіту на висоті 35 405 кілометрів. Для цього розгінного блоку centaur atlas v, який приводиться в рух двигуном aerojet rocketdyne rl10, буде потрібно шість з половиною годин роботи. Гері венц (gary wentz), віце-президент ula з урядових і комерційних програм, каже, що це найдовша місія atlas v на сьогоднішній день, оскільки до остаточного відділення космічного корабля пройде сім годин і десять хвилин. Сьогоднішній запуск стане рекордним для atlas v і її верхнього ступеня centaur.

Політ дозволить протестувати три оновлення atlas v: новий обтічник для корисного навантаження, бортову систему живлення і поліпшену систему навігації. Ula сподівається, що, протестувавши ці нові функції на atlas, вона зможе оцінити їх у дії, перш ніж вони дебютують на новій ракеті vulcan centaur, яка повинна бути введена в експлуатацію вже в наступному році.

Сьогоднішній запуск послідувала за 27-м запуском ракети spacex в цьому році, яка стартувала з сусіднього майданчика 2 грудня. Вона доставила на орбіту 50 супутників, у тому числі 48 власних інтернет-супутників starlink.