Зміст

Вступ

Зараз багато хто користується ssd-накопичувачами, що прямо позначилося на зростанні їх популярності. Та й сам я, хоч і тримався до останнього, ставлячись з недовірою, з часом все ж прийшов до них, почавши з intel 320 і 510. На моделі m. 2 я перейшов майже відразу, як тільки вони з’явилися масово, і тепер використовую тільки їх. За цей час типи flash nand пам’яті змінювалися, і від slc і mlc ми второваною дорогою прийшли спочатку до tlc, а тепер і до qlc.

Всі знають, що при переході до більш нової технології починаються розмови про ресурс. Важливо розуміти, що виробники дають згнітивши серце п’ятирічну гарантію, але в глибині душі сподіваються, що користувач з часом повернеться за новим ssd, адже обсягу мало не буває. А куплений десять років тому накопичувач об’ємом 80 гбайт сьогодні виглядає скромно і впору доглядати щось на 2 тбайт. Це до того, що при домашньому використанні ssd за весь термін експлуатації не виробляє ресурс і швидше застаріває, ніж приходить в непридатність.

Можна міркувати на тему того, що ресурс важливий, але складно впевнено сказати, що буде актуально через рік, а вже що буде через п’ять – зовсім не вгадати, оскільки технології розвиваються стрімко. Саме тому популярні недорогі пристрої, на які не шкода витратитися, щоб через деякий час замінити більш об’ємним. І останнім часом кількість виробників ssd зросла: нічого не заважає великій компанії замовити друковану плату в одному місці, контролер в іншому, а саму nand пам’ять в третьому. Все це разом зібрати, наклеїти стікер, покласти у фірмову коробку і відправити в роздріб …

Сьогодні ми розглянемо накопичувач компанії msi початкового рівня з модельного ряду spatium m370 об’ємом 1 тбайт.

Цікаво подивитися, що собою являє цей пристрій, на якій платформі базується і наскільки воно швидке в роботі.

Анонси і реклама 16 ядерних 12900kf дешево в ситилинке

Z690 gigabyte aorus pro з мегаскідкой в ситилинке

12 ядерний i7 12700k в ситилинке

7 матплат socket 1700 в регарде від 16тр

10 ядерний i5 12600k зі знижкою в ситилинке

Дешева z690 gigabyte ситилинке

-35000р на rtx 3080 msi gaming

Дешева 3070 gigabyte gaming – встигни поки не почалося

Msi rtx 3070 ще дешевше

Впала ціна rtx 3070 asus tuf gaming всупереч зростанню крипти

33% знижка на 4к 55″ samsung – дивись ціну

Упаковка і комплектація

Накопичувач msi spatium m370 поставляється в невеликій коробці. Вона виготовлена з щільного картону, фон переважно темний.

Стиль лінійки, з яким ми зустрічаємося при першому знайомстві, поширюється і на сам накопичувач, але про це пізніше. На упаковці наведено фрагмент пристрою, логотип серії msi gaming, обсяг і найменування моделі. Слово “spatium” з латинської перекладається як простір. Що ж, його ми майже підкорили, а тепер залишився час.

Можливо, моделі spatium в першу чергу розраховані на геймерів, адже ігри стають все більш об’ємними, а при таких розмірах важлива швидкість завантаження. Тому зараз без швидкого твердотільного накопичувача може бути складно.

Сама коробка універсальна, а обсяг пристрою вказаний на наклейці. Зі зворотного боку інформації представлено набагато більше.

Але і там немає ні специфікації, ні характеристик, зате з’ясовується інтерфейс накопичувача-pci-e x4 gen3 – і термін гарантії в 5 років. Скільки можна перезаписати інформації за п’ятирічку? багато. Я теж так думав, поки не подивився статистику smart зі своїх пристроїв-не набирається навіть 100 тбайт. Природно, при домашньому використанні.

Всередині упаковки знаходиться прозорий пластиковий блістер і інструкція. Він не запаяний по краях і легко відкривається, а сам накопичувач затиснутий в пластиковій ніші і просто витягується. В інструкції крім іншого дається порада: звернутися до керівництва материнської плати, що логічно. У комплект можна було покласти хоча б наклейку на корпус, але це вже причіпки.

Пристрій накопичувача

Накопичувач spatium m370 являє собою стандартну плату m. 2 розміру 2280. Самий ходовий стандарт і більшість моделей представлено саме в ньому. На нього ж орієнтуються різні виробники радіаторів, щоб охолоджувати супергарячі пристрої, але це явно не про новинку.

З двох сторін даної моделі присутні наклейки, але нічого нового вони не повідомляють.

Лише на задній вказано, що зняття наклейки може привести до втрати гарантії. Тому краще нічого не знімати, в даному випадку є сенс відклеїти тільки спереду, оскільки ззаду мікросхем немає – лише гола друкована плата.

Перед нами phison ps5013-e13. Це знайомий бюджетний контролер з двома ядрами, чотирма каналами і відсутністю dram-кеша. Нічого дивного в цьому немає, адже msi не виробляє nand пам’ять і контролери для накопичувачів.

Використані мікросхеми 96-шарові 3d nand tlc виробництва toshiba. Всього чотири штуки, які утворюють обсяг 1 тбайт.

Тестовий стенд

Тестування твердотільного накопичувача msi spatium m370 проводилося в складі наступної конфігурації:

  • материнська плата: msi mpg x570 carbon ek x, версія bios 1.08;
  • процесор: amd ryzen 5 5600x (3700 / 4600 мгц база/турбо);
  • кулер: моноблок ekwb ek mpg x570 carbon ek x;
  • сжо: ek quantum power kit d-rgb p240;
  • термоінтерфейс: arctic mx-5;
  • пам’ять: 2 x 8 гбайт ddr4-4600, kingston hyperx predator (samsung b-die);
  • відеокарта: asus tuf gaming geforce rtx 3090 oc 24 гбайт (1395 / 1740 / 1188 мгц (ядро / boost / пам’ять));
  • накопичувач: msi spatium m370 1 тбайт;
  • блок живлення: aerocool bronze 750m, 750 ват.

Результати тестів

У той час як всі тестують накопичувачі, використовуючи їх як флешку, я встановив на нього операційну систему і всі тести робив, використовуючи в якості системного. Так, результати будуть трохи гірше, але, на мій погляд, це чесніше, адже напевно користувачі будуть використовувати його саме як основний, а не як файлове сховище, завантажуючись з hdd.

Реклама

І почав я з того, що встановив windows 11. Вся процедура зайняла не більше 5 хвилин. У звичайному стані система завантажується близько 8 секунд після натискання кнопки включення. Після установки системи відразу бачимо такі цифри. Виходить, що після установки ос і всіх додатків відразу переписалося 100 гбайт.

Далі я звернувся до тестової утиліти crystaldiskmark з різним обсягом завдання.

1 гбайт:

Реклама

8 гбайт:

32 гбайт:

64 гбайт:

Реклама

As ssd benchmark:

Anvil’s benchmark:

Реклама

Aida64 disk benchmark:

Aida64 disk benchmark (лінійне читання):

Aida64 disk benchmark (випадкове читання):

Реклама

Aida64 disk benchmark (лінійний запис):

Aida64 disk benchmark (випадковий запис):

Pcmark10 full system drive benchmark:

Найбільше в навантаженні нагрівається мікросхема контролера, температура якого доходить до 62°c. Це хороший результат. Можна навіть не морочитися установкою радіатора для охолодження.

Висновок

Msi spatium m370 – типовий представник доступних накопичувачів на контролері phison ps5013-e13 з пам’яттю типу tlc компанії toshiba. Серія m370 включає моделі об’ємом 256 гб, 512 гб, 1 тб і 2 тб з терміном служби 200, 400, 800 і 1600 tbw відповідно. Буфера з набортної оперативної пам’яті не передбачено, але є підтримка технології hmb (host memory buffer) із задіянням частини оперативної пам’яті під зберігання службової інформації. Це є недорогою альтернативою і позначається на швидкості.

Отримані швидкісні показники виправдані позиціонуванням новинки як рішення початкового рівня; по суті від msi тут тільки назва. Було б класно, якби виробник подбав про створення фірмових утиліт, але поки є лише програма dragon center. Зрозуміло, що це перші кроки на ринку ssd і слід чекати коригувань. Починати потрібно з підтримки, регулярного оновлення прошивок, завантаження драйверів, моніторингу та перевірки швидкодії. Доводиться використовувати сторонні додатки.

Проте я без особливих проблем встановив на твердотільний накопичувач windows 11: вся ця процедура зайняла не більше 5 хвилин, стандартна завантаження займає лічені секунди. Та й аудиторія цього пристрою-звичайні домашні користувачі, які переходять з жорстких дисків на m. 2 накопичувачі і хочуть відчути швидкість. Це недорога модель з tlc пам’яттю і питання тільки в тому, як поведе себе msi.

Чи буде компанія заробляти на своєму імені і її пристрої будуть дорожче аналогів, або вони будуть порівнянні за вартістю, але нам запропонуютьЯкийсь бонус у вигляді розширеної гарантії або чогось ще? поки про це говорити рано. Ми будемо уважно стежити за розвитком ситуації і скоро познайомимо вас з моделлю spatium m470.