13.12.2018 в 15:03 |

37 6


Багато виробників додають у продукти харчові добавки. Можливо ви чули, що продукти з певними добавками вживати не можна. Спробую розвіяти паніку і розповім всю правду про страшні «Єшках».

Дійсність така, що у виробництві багатьох (не всіх) продуктів від цього ніяк не уникнути. Більше того, існують корисні добавки, наприклад, Е 300 (аскорбінова кислота), Е 322 (лецитини) та інші. Є дозволені харчові добавки, при надмірному вживанні яких, можливі несприятливі наслідки. Висновок один – вам доведеться самим обмежувати купівлю продуктів,
«збагачених» такими харчовими добавками, і привчати до цього дітей.

Які добавки і в якій кількості завдадуть істотної шкоди нашому здоров’ю?

Дуже часто в складі продуктів використовують підсилювачі смаку – глутамінову кислоту і її солі (E 620-E 625) і консерванти – бензойна кислота і її солі (E 210-E 219). Виходячи з того, що людина протягом дня вживає багато різних продуктів, що містять харчові добавки, сам може призвести до накопичення свій організм цими речовинами. При перевищенні допустимого рівня ці харчові добавки нададуть шкідливу дію на організм. В особливу групу ризику входять діти, як несвідомі жертви реклами сухариків, чіпсів, газованих напоїв, швидкорозчинних вермишелей і т. д.

Харчова добавка E620 (глутамінова кислота) та її солі (глутамат натрію Е621, диглутамат кальцію Е623, глутамат калію Е622, глутамат амонію Е624, глутамат магнію Е625) посилюють смакові відчуття, стимулюючи при цьому рецептори мови. Навіть якщо врахувати те, що глутамінова кислота – природна для нашого організму амінокислота, використовувати її потрібно вкрай обмежено. Це пов’язано з тим, що в нашому організмі глутамінова кислота перетворюється в гамма-аміномасляну кислоту, яка є стимулятором центральної нервової системи.

При високих концентраціях глутамату у вашому добовому раціоні може проявити фармакологічний ефект – перезбудження центральної нервової системи, порушення тонусу судин. При одночасному надходженні великої концентрації глутамінової кислоти і її солей (наприклад, таке може бути після вживання страв східної кухні, так званий «синдром японського (китайського) ресторану») може виникнути таке відчуття жару: почервоніння обличчя, нудота, блювання, підвищення температури тіла, коливання артеріального тиску, прискорене серцебиття, безсоння. Цей стан дуже небезпечно для хворих серцево-судинними захворюваннями.

Встановлено адекватний і верхній допустимий рівень споживання глутамінової кислоти – від 13,6 м до 21,8 г на добу для дорослих, а для дітей старше 3 років – це кількість повинна бути як мінімум в три рази менше (Методичні рекомендації МР 2.3.1.1915-04 «Рекомендовані та безпечні рівні споживання харчових і біологічно активних речовин»). Також потрібно враховувати, що глутамінова кислота та її солі в природному вигляді містяться і в деяких рослинних продуктах (петрушка, шпинат, морська капуста та ін), морепродуктах, але вона легко руйнується при нагріванні.

Людям, які страждають захворюваннями нирок і печінки потрібно дуже строго обмежувати продукти, де міститься харчова добавка глутамат.

Є і позитивний момент – глутамінова кислота та її солі, як правило, додаються у продукт разом з кухонної харчової сіллю і з-за ефекту підсилення смаку концентрація солі в продукті може бути зменшено на 10% (наприклад, в ковбасах, бульйонних кубиках, набори спецій та інше).

Детальніше про бензойної кислоти, який вплив вона чинить на здоров’я?

Бензойна кислота – добавка, що володіє антимікробною дією. У натуральному вигляді вона є в брусниці, журавлині, терні, суниці та ін Ця властивість дозволяє порекомендувати журавлинний морс і брусничний сік, наприклад, при допоміжній терапії запальних процесів в нирках. Антимікробна дія бензойної кислоти пов’язують з її впливом на ферментну систему мікроорганізмів. Але зловживання продуктами (в основному – це безалкогольні напої), у складі яких міститься штучна бензойна кислота в якості консерванту несприятливо відіб’ється на здоров’ї. Тому що бензойна кислота викликає алергічні реакції в організмі, такі як кропив’янка, астму, і, навіть, анафілактичний шок. Можливою причиною цього є посилене виділення гістаміну, индуцируемое бензоатом. Тому продукти, з такою харчовою добавкою краще не вживати хворим на бронхіальну астму і схильним до алергії. Ще одним несприятливим фактором є те, що у напоях у присутності аскорбінової кислоти та іонів металів з бензоатов може утворюватися бензол. Вчені встановили, що щоденний прийом людиною 1 г бензойної кислоти протягом 90 днів, або 12 г протягом 14 днів, або 0,3-4 г протягом 60-100 днів не принесе шкоди здоров’ю.

Максимально допустимий рівень додавання бензойної кислоти та її солей в склад безалкогольних ароматизованих напоїв становить 150 мг на 1 літр напою, а ось у мариновану оселедець і кільку – 1000 мг на кг продукту. Отже, провідним постачальником бензойної кислоти в наш організм є саме рибні консерви, але, якщо зловживати газованими напоями (що цілком ймовірно в спеку) – це посилить ситуацію. Таким чином, враховуючи вміст бензойної кислоти в продуктах, які вживаються, можна самостійно регулювати кількість надходить з продуктами консерванту, щоб не завдати шкоди організму.