Як і очікувалося, аерокосмічна компанія firefly aerospace, заснована українським підприємцем максимом поляковим, провела сьогодні перший тестовий пуск своєї надлегкої киснево-гасової ракети alpha. На жаль, випробувальний політ закінчився невдачею, і ракета вибухнула в повітрі на третій хвилині польоту.

Зображення: gene blevins / reuters

Пуск ракети alpha проводився з майданчика каліфорнійської військово-повітряної бази ванденберг і спочатку повинен був відбутися о 04:00 мск, але під час зворотного відліку старт був відкладений з невідомої причини. Запуск повторили майже через годину і о 04: 59 мск ракета-носій успішно стартувала. Перші дві з половиною хвилини політ проходив успішно, але потім стався вибух, в результаті якого 29-метрова ракета була знищена.

” під час першого етапу підйому alpha сталася аномалія, яка призвела до втрати ракети. У міру збору додаткової інформації будуть надані додаткові відомості”, – написали представники firefly в своєму акаунті в мережі twitter.

Такий результат не є чимось дивним, оскільки здійснювати пуски космічних ракет досить складно. Основні конкуренти firefly в сегменті виведення малих супутників в космос, такі як rocket lab, virgin orbit і astra, також терпіли невдачі під час перших пусків своїх ракет. Під час дебютних пусків першочерговим завданням є збір даних, які допоможуть виправити помилки і провести майбутні пуски успішно.

Відзначимо, що alpha несла близько 92 кг корисного навантаження під час першого тестового польоту. Йдеться про сувеніри та крихітні супутники, які компанія отримала від школярів та різних освітніх установ в рамках програми dedicated research and education accelerator mission (dream). Крім того, на борту ракети знаходилися деякі елементи космічного корабля space utility vehicle, розробку якого ведуть інженери firefly.

Зображення: firefly aerospace

Що стосується ракети alpha, то її розробка ведеться з 2014 року, коли і була заснована компанія firefly space systems. У 2017 році підприємство оголосило про банкрутство після відходу з проекту великого інвестора. Однак компанія не зникла безповоротно і вже в тому ж році заявила про своє повернення під назвою firefly aerospace. Зараз американо-українське підприємство прагне захопити частину ринку, пов’язану з доставкою в космічний простір малих супутників. Надлегка ракета alpha здатна за раз доставляти до 1000 кг корисного вантажу на низьку навколоземну орбіту і до 630 кг — на сонячно-синхронну орбіту. Один пуск ракети-носія буде обходитися замовникам в $15 млн.