Офіційні представники розвідки сша виступили із застереженням для американських технологічних компаній про неприпустимість співпраці з китаєм в п’яти найважливіших областях.

Штучний інтелект, квантові обчислення, біонауки, напівпровідники і автономні системи – це сфери, “де ставки найбільш високі для економічної та національної безпеки сша”, йдеться в опублікованій доповіді національного центру контррозвідки і безпеки (ncsc).

Американським компаніям, вченим і дослідницьким організаціям необхідно посилити увагу до захисту власних талантів і досліджень від небезпеки з боку іноземних держав, які використовують законні і незаконні методи для придбання американських ноу-хау, вважають в ncsc.

Чиновники відзначили, що вони не виступають за повне дистанціювання від китайських компаній і дослідницьких центрів, але уточнили, що необхідно розуміти, що у китайського уряду є комплексний національний план з домінування в цих областях.

Представники розвідки заявили, що побоюються повного витіснення сша з цих найважливіших галузей. І мова йде не тільки про втрату інтелектуальної власності, а й про втрату повної бізнес-моделі.

Американська промисловість вже давно опинилася в центрі технологічної конкуренції між сша і китаєм, намагаючись знайти баланс між економічними інтересами ведення бізнесу з другою за величиною економікою світу і необхідністю захисту американських технологій. Вашингтон все більше стурбований загрозами національній безпеці, які можуть представляти такі ділові взаємодії.

Розвідка сша, постійно оцінює технологічні загрози з боку іноземних держав. Вони повідомляють, що китай встановив мету домогтися лідерства в сфері передових технологій до 2030 року. Уряд китаю використовує найрізноманітніші методи для отримання передових технологій, в тому числі шпигунство, інвестиції в американські інновації, наукове співробітництво, спільні бізнес.

Американські компанії і вчені повинні віддавати собі звіт, в тому з ким вони ведуть бізнес, вивчаючи історію своїх постачальників, партнерів та інвесторів, йдеться в доповіді.

Медичні технології, на думку фахівців розвідки, є однією з вразливих областей. Наприклад, китайська компанія bgi, що займається геномікою, придбала в 2013 році американську фірму complete genomics, яка спільно з китайськими військовими розробила генетичний тест для новонароджених, що дозволило їй збирати дані по всьому світу. Інша китайська фірма wuxi biologics купила виробничий завод bayer в німеччині, виробничі заводи pfizer і cmab biopharma group в китаї.

Підкреслюючи конкуренцію в галузі штучного інтелекту, у звіті повідомляється, що китай володіє силою, талантом і амбіціями, щоб потенційно перевершити сша в якості світового лідера в області ші в наступному десятилітті, якщо поточна ситуація не зміниться.

Який висновок можна зробити на підставі всього вищевикладеного. Сша довгі роки вливала десятки мільярдів доларів в китайську економіку, будував заводи і фабрики, з метою скорочення витрат і залучення дешевої робочої сили. Але вони сильно помилялися в розрахунках. Китай сильно змінився за цей час, виріс і зміцнів в технологічному плані і тепер займає лідируючі позиції на світовій арені.