18.12.2018 в 2:43 |

128 0


Для багатьох людей життя без інтернету просто немислима. Чи замислювалися ви, що станеться, якщо інтернет зникне у всьому світі хоча б на добу? Якщо подібне трапиться і інтернет перестане працювати, вплив даного факту може бути зовсім не таким, як ми очікуємо. Встигніть прочитати до глобального відключення інтернету.

Викладач Стенфордського університету Джефф Хенкок часто давав студентам завдання на вихідні дні, яке включало в себе повний відмова від інтернету протягом 48 годин, а потім студенти обговорювали життя, проведену «поза мережею», і як це вплинуло на них. Так було аж до 2008 року, але в 2009 все кардинально змінилося.

«Коли я озвучив цю ж задачу перед аудиторією, я негайно отримав зворотну реакцію — повстання класу», — запевняє Хенкок, «Студенти рішуче заявили, що «домашнє завдання» є неможливим і просто абсурдним».

Учні стверджували, що перехід в «автономний» режим без інтернету, навіть на вихідні, не дозволить їм завершити завдання з інших предметів, зруйнує їх соціальні життя, і змусить сім’ю і друзів турбуватися про них. Хенкоку довелося поступитися і скасувати подібну діяльність — і він більше ніколи не намагався її повторити. «Це було в 2009 році, а зараз на дворі 2018. З таким ходом справ у мобільній індустрії, який він зараз, я навіть не знаю, що студенти зроблять, якщо я попрошу їх відмовитися від інтернету на дві доби», — говорить він. «Вони, ймовірно, напишуть купу рапортів на мене, президента університету».

З нашим постійним ритмом життя «stay-connected» питання: «Що станеться, якщо інтернет зупиниться на один день?», став як ніколи доречний. В 1995 році в світі було менше 1% населення з онлайн-статусом. Інтернет тоді був цікавістю, використовуваним в основному людьми на Заході. Якщо швидко перемотати «плівку» на 20 років вперед, то ми бачимо, що сьогодні понад 3,5 млрд. чоловік мають підключення до інтернету — майже половина всіх людей на планеті. Це число зростає зі швидкістю близько 10 чоловік в секунду.

За деякими даними Дослідницького центру Pew, 5ая частина всіх американців каже, що вони користуються Інтернетом «майже постійно», а 73% запевняють, що використовують його, принаймні, щодня. Цифри у Великобританії схожі: дослідження в 2016 році показало, що 90% дорослих використовували інтернет протягом попередніх 3-х місяців. Для багатьох зараз життя без інтернету просто немислима.

«Одна з найбільших проблем в Інтернеті сьогодні полягає в тому, що люди вважають само собою зрозумілим, але вони не розуміють, якою мірою ми дозволили суті проникнути у всі аспекти нашого життя», — говорить Вільям Даттон з Мічиганського державного університету (автор книги «Суспільство Інтернет» (Society and the Internet). «Вони навіть не замислюються про те, що у них може не бути доступу в мережу».

Скажу, що інтернет не такий вже недоторканний і невразливий. Теоретично, його можна було б забрати в глобальному або національному масштабі на певний час. Банальні кібер атаки — одна з таких можливостей. Злісні хакери можуть змусити інтернет загальмувати, випустивши програмне забезпечення, яке агресивно буде націлене на уразливість в маршрутизаторах — пристрої, які просувають інтернет-трафік. Вимкнення серверів доменних імен — адресних книг в інтернеті — також викличе масові збої, наприклад, запобігання завантаження веб-сайтів (помилка 404).

Різка глибоководних кабелів, які несуть величезні обсяги інтернет-трафіку між континентами, теж призведе до значних порушень, від’єднавши одну частину світу від іншої. Кабелі можуть бути не просто мішенями для зловмисників, але і може це статися «випадково». У 2008 році люди на Близькому Сході, в Південно-Східній Азії і в Індії страждали від великих відключень в мережі через обрізаних кабелів.

Деякі уряди мають «вбивчі вимикачі», які можуть ефективно відключати інтернет у своїй країні. Візьмемо, приміром, Єгипет: у 2011 році під час арабського весняного повстання був відключений інтернет. Мета цього відключення полягала в тому, щоб протестуючих було важко координувати свою діяльність. Туреччина та Іран також відключали підключення до інтернету під час протестів. З чуток, і в Китаї є власний вимикач. Американські сенатори запропонували створити один вимикач для США в якості засобу захисту країни від можливої глобальної кібератаки, як у фільмі «Міцний горішок».

Створити подібний «тумблер-вбивцю» не так просто. Чим більша країна, тим складніше повністю заблокувати інтернет — між мережами як всередині, так і за межами національних кордонів існує занадто багато зв’язків.

Але найбільш руйнівні удари можуть виходити з космосу. Сонячна буря, яка б посилала спалаху в нашому напрямку, вивела б супутники, комп’ютерні системи та електричні мережі. «Те, що бомби і тероризм не можуть зробити, може бути досягнуто в моменти сонячної спалахи», — говорить невролог з Стенфордського університету Девід Иглман (автор «Чому Мережа має значення». «Такі великі геомагнітні бурі вже, до вашого відома, що наближаються»).

Порадую заяву, що масове відключення не може тривати довго. «Є армія людей, готових все виправити», — говорить Скотт Борг з підрозділу некомерційної організації Cyber Consequences у Сполучених Штатах. «Постачальники інтернет-послуг і компанії, які виробляють обладнання для маршрутизації, мають плани і персонал для того, щоб запускати обладнання і відновлювати постачання своїх послуг, якщо будуть несподівані уразливості (кібератаки або інші несприятливі події»). Ми настільки звикли до безперебійного інтернету, що навіть короткі збої будуть мати досить приголомшливий ефект. Це може бути не те, що ви очікуєте.

На початку вплив відключення на економіку може бути не занадто серйозним і масштабним. У 2017 році Департамент внутрішньої безпеки США попросив Борга подивитися, що станеться, якщо інтернет «впаде». Борг з колегами проаналізували економічні наслідки комп’ютерних та інтернет-відключень в США, починаючи з 2000 року. Вони рассматрели щоквартальні фінансові звіти від 20 компаній, які, як стверджується, виявилися найбільш постраждалими, а також проаналізували ситуацію в цілому, аналітики виявили, що фінансові наслідки відключення виявилися напрочуд незначними. Максимальний термін відключення становив 4 доби.

Виявилося, що втрата інтернет-доступу протягом кількох днів просто змушувала людей відставати від роботи. «Люди виконували всі ті ж дії, що і в Інтернеті, але вони зробили це через два або три дні», — говорить Борг. «Економіка створена, щоб впоратися з тим, що по суті виглядає як святковий уїк-енд».

Скажу більше, в деяких випадках відключення інтернету на короткий проміжок часу може підвищити продуктивність. В іншому дослідженні Борг і його колеги проаналізували, що відбувалося, коли у компанії траплявся інтернет-перерва в кілька годин. В цей час співробітники робили те, що зазвичай вони відкладали, наприклад, займалися оформленням документів. В більшості випадків результат був один — стимулювання бізнесу. «Ми жартома припустили, що якщо кожна компанія буде відключати свої комп’ютери протягом декількох годин кожен місяць і, таким чином, змусить людей виконувати завдання, які вони відклали, це стане величезним внеском у збільшення продуктивності», — говорить Борг. «Я не бачу причин, чому б не поширити і на всю економіку».

Що ж стосується індустрії подорожей, то вона не буде занадто сильно порушена у короткостроковій перспективі — до тих пір, поки відключення триває не більше 1го дня. Літаки можуть літати без інтернету, а поїзди та автобуси — продовжувати своє пересування. Більш тривалі перебої почнуть впливати на логістику. Без інтернету бізнесу буде складно. «Я припустив, що у людей і підприємств повинен бути план, на випадок довгострокового зникнення інтернету, але я ще не чув про те, щоб хтось це робив», — каже Иглман.

Психологічні ефекти, такі як неспокій і почуття ізоляції, можуть вразити людей по всіх напрямах. «Велика частина інтернету, призначена для однієї мети: щоб ми могли спілкуватися один з одним», — говорить Хенкок. Ми звикли до того, що можемо підключатися до кого завгодно, коли завгодно і де завгодно. «Нездатність зробити це буде викликати почуття тривоги і стурбованості». Навіть вчені уми, піддаються цьому, визнає Борг. «Я розумію, що я залишив свій смартфон в машині або в кабінеті, я відчуваю себе трохи дискомфортно і вразливе», — говорить він. Людина соціальна істота і інтернет допомагає йому підтримувати зв’язок зі світом.

Історія підтримує це. У 1975 році пожежа в нью-йоркській телефонній компанії відрізав телефонну службу в районі Манхеттена на 300 блоків протягом 23 днів. В опитуванні 190 осіб, проведене відразу ж після відновлення ліній, дослідники виявили, що чотири п’ятих респондентів заявили, що нудьгували по телефону, особливо по його можливості пов’язувати їх з друзями та родиною. Більше двох третин жителів сказали, що відсутність робочого телефону змусило їх відчувати себе «ізольованими» і майже три чверті сказали, що вони почувають себе більш підконтрольними, коли телефон функціонує була відновлена.

«Є така ідея, що, може бути, люди стали б більш соціальними і більше спілкувалися з друзями та родиною, якщо б у них не було інтернету, але я думаю, що це насправді помилково, — говорить Даттон. «Більшість людей, що використовують інтернет, насправді більш соціальним, ніж ті, хто не користується інтернетом».

Стін Ломборг з Копенгагенського університету згоден. «Не схоже, що ми з більшою ймовірністю поговоримо з незнайомими людьми на автобусній зупинці, якщо б у нас не було наших смартфонів — зовсім ні», — говорить вона. Втрата інтернет зв’язку може зробити людей більш соціальними в конкретних ситуаціях, таких як примус співробітників розмовляти один з одним, а не відправляти електронні листи, але в цілому досвід, ймовірно, буде тривожним. «Світ не розвалиться, якщо у нас не буде доступу в Інтернет протягом дня», — говорить вона. «Але для більшості людей, я думаю, що навіть один день без нього буде жахливим».

Втрата інтернету може змусити людей визнати його важливість у житті, але ми скоро будемо вважати це як само собою зрозуміле, — каже Хенкок. «Я б хотів сказати, що відключення інтернету викличе зсув в нашому мисленні, але я не думаю, що це відбудеться». Але, незважаючи на це, переконати учнів на вихідні відмовитися від використання інтернету все ще залишається неможливим.