Виробники електроніки стурбовані підвищенням цін на рідкоземельні матеріали на тлі зростаючого попиту і загострюються відносин між сша і китаєм, який є найважливішим світовим джерелом цих матеріалів. Наприклад, вартість магнітного матеріалу неодим, застосовуваного у виробництві динаміків, з минулого року зросла вдвічі і в серпні цього року склала $117 300 за тонну.

Asia.nikkei.com

Макс сяо (max hsiao), старший менеджер виробника аудіообладнання з міста дуньгуань, заявляє, що зростання вартості неодиму знизила валовий прибуток компанії як мінімум на 20 %. Сяо каже, що немає ніяких передумов до того, що ситуація нормалізується в доступному для огляду майбутньому. Неодим і празеодим відносяться до рідкоземельних металів і використовуються для виготовлення постійних магнітів, необхідних для безлічі пристроїв — від динаміків і електродвигунів до медичних приладів і боєприпасів високої точності дії.

Геополітична ситуація в світі тільки ускладнює становище. Китай-єдина країна, яка має повний ланцюжок поставок рідкоземельних матеріалів, від видобутку до переробки. У минулому році піднебесна контролювала 55 % світових виробничих потужностей і 85% від загального обсягу переробки рідкоземельних елементів. У січні пекін натякнув, що може ввести більш жорсткий контроль над їх експортом, що призвело до зростання цін.

Вартість оксиду неодиму, ключового ресурсу для електродвигунів і вітряних турбін, зросла на 21,1 %. Гольмій, який використовується в магнітах для датчиків і механізмів, подорожчав майже на 50% цього року.

Вашингтон звинувачує пекін у використанні контролю над рідкоземельними матеріалами для надання політичного тиску, заявляючи, що китай обмежував їх експорт до японії в 2010 і 2011 роках через територіальну суперечку між державами.

Ціни на більш широко використовувані метали, такі як олово, мідь, алюміній і сталь, на поставки яких китай теж має великий вплив, також зросли з минулого року. Повідомляється, що олово подорожчало майже в два рази в порівнянні з минулим роком. Аналітики вважають, що контроль китаю над поставками рідкоземельних елементів та інших металів може дати йому можливість протистояти тиску сша в геополітичних питаннях.

Першими, хто відчує вплив зростання цін на рідкоземельні метали, ймовірно, будуть дрібні і середні виробники електронних компонентів, оскільки вони навряд чи перекладуть всі витрати на своїх глобальних клієнтів, таких як hp, apple, samsung та інших великих автовиробників.

При цьому подорожчанню рідкоземельних металів сприяє не тільки напружена політична обстановка між сша і китаєм, але і зростаючий попит на ці матеріали. Наприклад, їх більш широкого використання вимагає конструкція нових моделей електромобілів, а також продукти з підтримкою 5g.