Якщо раніше розгоном процесора займалися тільки умільці або знаючі толк в цій справі, то сьогодні спробувати свої сили в оверклокінгу може будь-хто. Це пов’язано з тим, що з’явилися різні утиліти, що дозволяють збільшити продуктивність процесора без заходу в bios. Адже для більшості звичайних користувачів базова система введення-виведення не знайома, і вони через недосвідченість можуть накоїти бід зі своїм комп’ютером або ноутбуком.

Спеціалізовані утиліти ж встановлюються прямо в операційну систему windows і мають графічний інтерфейс. У ньому ви зможете налаштувати необхідні параметри, не виходячи при цьому за дозволені рамки. Тільки після самостійного розгону рекомендується все ж перевірити стабільність системи. Однією з програм, що дозволяють збільшувати продуктивність процесора, є setfsb. У цій статті ми розглянемо як користуватися setfsb.

Установка setfsb

Перш ніж почати працювати з утилітою, її необхідно завантажити. Зазвичай вона завантажується в архіві.

Після скачування всі елементи архіву розпакуйте в звичайну папку і залиште її на робочому столі. Вам не доведеться встановлювати утиліту, так як в архіві вже лежить виконавчий файл. Саме він і знадобиться для запуску.

Відкрийте папку з програмою і клікніть по файлу setfsb.exe . Якщо у вас не відображаються розширення ,як у мене (це кілька букв після назви елемента), то просто клікніть по файлу, праворуч від якого в таблиці прописано слово додаток .

Як користуватися setfsb

Після запуску на робочому столі відобразиться вікно, в якому і потрібно буде вносити всі зміни для збільшення продуктивності комп’ютера. Але для початку необхідно ознайомитися з інтерфейсом утиліти, щоб краще розібратися з нюансами розгону.

Інтерфейс програми

У вікні утиліти запропоновані наступні вкладки:

  • control,
  • customize,
  • creator,
  • capture.

У вкладці control вказується тактова частота процесора на даний момент — це current fsb/ddr/agp/pci frequency , і та, яку ви будете вибирати для розгону. Остання називається select fsb/ddr/agp / pci frequency .

Над блоком з частотами знаходиться пункт clock generator . Тут має відображатися назва isc чіпа. Про те, як його вибрати, буде розказано в наступному пункті.

Для розгону, якщо ви в цьому новачок, краще використовувати цю вкладку. Так як наступна-customize — більше підходить для просунутих користувачів, яким потрібно змінювати частоти з точністю до герца.

Вкладки diagnosis і creator допоможуть вручну розігнати процесор рівно до тієї частоти, яку бажає користувач. Вони допомагають при збільшенні продуктивності китайського процесора, так як повзунками розігнати його не вдасться. Тому потрібні значення доведеться вводити вручну.

Утиліта представлена повністю англійською мовою. Русифікованої версії програми немає.

Вибір чіпа

Якщо ви недосвідчений користувач, краще зупинитися на вкладці control і звідти управляти збільшенням тактової частоти. Перш ніж почати розгін, вам належить дізнатися номер pll-чіпа. Як це з’ясувати, читайте в статті, присвяченій знаходженню clock generator на материнській платі.

Після того як ви дізнаєтеся номер, виберіть свій зі списку clock generator шляхом натискання на стрілочку вниз. У випав переліку клікніть по потрібному номеру.

Потім натисніть кнопку getfsb . Тим самим ви приведете в активне положення повзунки на інтерфейсі утиліти і підготуєте її до подальшої процедури збільшення частоти процесора.

Розгін частоти

Після виставлення номера clock generator перейдіть до центрального повзунка. Його необхідно рухати рівно настільки, наскільки ви хочете збільшити продуктивність процесора.

Досвідчені системники не рекомендують збільшувати частоту відразу на всі 100 відсотків. Це може спричинити за собою збої в роботі комп’ютера або навіть вихід з ладу процесора.

Другим вашим дією має бути натискання на кнопку set fsb . Тим самим ви збережете вибрані в програмі установки. Цифрове значення в мегагерцах під кнопкою set fsb покаже, на скільки вдалося підняти частоту процесора.

Зазвичай рекомендують розганяти пк або ноутбук, пересуваючи повзунок на два кроки і не більше. Після цього необхідно перевірити стабільність роботи системи і температуру процесора. Якщо ви побачите, що windows втратила стабільність, стане зависати або перезавантажуватися, а температура процесора підвищиться до 100 градусів при повному робочому завантаженні, то з експериментами потрібно припинити і повернути початкові значення.

Мені вдалося максимально підняти частоту на 20 mhz, перш ніж почалося підвищення температури. Але у вас може вийти інший результат.

Після проведених змін не забудьте перевірити стабільність роботи, температуру процесора і продуктивність. Тепер ви знаєте як розігнати процесор setfsb.

Тестування стабільності

Для перевірки стабільності системи є хороша програма — aida64. До речі, вона ж показує і температуру процесора, відеокарти, а також відображає дані з інших датчиків на комп’ютері. Скачайте цю утиліту і встановіть на свій пк і потім запустіть програму.

Ця утиліта русифікована, тому вам легко буде знаходити в ній потрібні вкладки для тестування.

Для перевірки температури процесора та інших елементів системи в лівому блоці інтерфейсу перейдіть до пункту комп’ютер і після того як відкриється список під вкладкою, клікніть датчики .

Щоб перевірити стабільність системи, вгорі, в головному меню, відкрийте вкладку сервіс і виберіть тест стабільності . Відкриється вікно, у верхньому блоці якого зліва потрібно виставити всі галочки. Після цього клікніть по кнопці start , що знаходиться внизу.

Почнеться тестування стабільності. Процесор буде завантажений на сто відсотків. Необхідно почекати близько 5 хвилин і поспостерігати за тим, що відбувається на екрані. Якщо комп’ютер в цей час перезавантажиться або у вікні програми з’явиться червоний напис, рекомендується зупинити перевірку. Це означає, що система не справляється з підвищилася навантаженням. В цьому випадку розгін доведеться зменшити.

Якщо ж все пройшло нормально, і система стабільно відпрацює протягом покладеного часу без будь-яких збоїв, можна переходити до тестування продуктивності.

Висновки

Тепер вам повинно бути зрозуміло, як можна без проблем розігнати процесор. Для цього достатньо розібратися з тим, як користуватися програмою setfsb. Головне, не перестаратися з підвищенням продуктивності. Всі вищеописані програми контролю температури і тестування продуктивності допоможуть вам без негативних наслідків підняти тактову частоту процесора і простежити за роботою і «здоров’ям» комп’ютера або ноутбука.